Nasveti: Kaj storiti, ko oseba z demenco zavrača zdravila?

(foto: freepik.com)

Kaj lahko storimo, ko oseba z demenco zavrača zdravila? Preberite nasvete.

Zavračanje zdravil osebe z demenco ima lahko različne psihične ali pa fizične vzroke.

Psihični razlogi so lahko: izraz osebne zmedenosti, strah, jeza, slaba volja, nerazumevanje, zakaj naj bi zdravila oseba jemala ali pa oseba ne razume, kaj sploh želite od nje (potrebno ji je nakazati, kako se vzame zdravilo). Fizični vzroki: prisotno telesno nelagodje, ki osebo z demenco odvrača od jemanja zdravil.


Oseba z demenco morda zavrača zdravila, ker se zaradi njih počuti slabo (negativni stranski učinki). Bodite pozorni na stranske učinke zdravil in se ob slabem počutju osebe posvetujte z njenim osebnim zdravnikom (zamenjava zdravil).


Zdravila so prevelika ali pa jih oseba z demenco težko pogoltne, zdravila so grenkega (“zanič”) okusa. Z zdravnikom se posvetujte, kakšne so možnosti uporabe zdravila (ali lahko zdravila zdrobite, dodate v jogurt, ali pa zamenjate za drugačno obliko).


Nekatere osebe z demenco se zelo dobro odzivajo na skupno jemanje zdravil. Ko nastopi čas jemanja zdravil, pripravite zdravila osebi z demenco in tudi sebi (prehranska dopolnila, bomboni, ki so podobni tableti) vzemite jih istočasno. Osebi z demenco lahko celo nakažete, kaj želite od nje, s tem, da vi vzamete “zdravilo” prvi (oseba ponovi za vami).

Zavračanje zdravil osebe z demenco ima lahko različne psihične ali pa fizične vzroke. (foto: freepik.com)


Če oseba ostro zavrne zdravila, je ne silite, vznemirjajte in ne povzdigujte glasu, poiskusite ponovno čez 10-15 minut.


Nagrada za jemanje zdravil – ustvarite pozitivno povezavo z jemanjem zdravil. Pred osebo položite sadje, piškot, košček čokolade in ji povejte, da je to njen posladek po zaužitju zdravil.

Vir prispevka je portal eDemenca. Še več boste našli tukaj in tukaj.