Pojasnjujemo: To so najpogostejše zmote o cepljenju proti covid-19

Ključnega pomena pri cepljenju bo predvsem naše zaupanje v varnost in učinkovitost cepiv. (foto: freepik.com)

Med največjimi zmotamo so tudi, da cepivo povzroča magnetnost, da se vgradi v našo DNK in se spremeni, da cepivo ni varno. Preberite več v prispevku.

Da je cepljenje edina rešitev, ki ščiti pred hujšim potekom bolezni covid-19, je že znano. A še vedno nekateri cepivu ne zaupajo in zmotno menijo, da je škodljivo. Pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so zato zbrali nekaj najpogostejših zmot in nanje tudi odgovarjajo:

Ne drži: Cepiva proti covidu-19 povzročajo magnetnost

Cepiva proti covidu-19 ne vsebujejo sestavin, ki bi ustvarjale elektromagnetno polje na mestu cepljenja. Vsa cepiva proti covidu-19 so brez kovin.

Več:
– Informacije o odobrenih cepivih proti covidu-19 v EU
– Informacije o cepivih proti covidu-19

 Ne drži: Cepljenje proti covidu-19 je odsvetovano za osebe z oslabljenim imunskim sistemom in kronične bolnike

Kronični bolniki in imunsko oslabljene osebe imajo večje tveganje za težji potek covida-19,
zato je cepljenje proti covidu-19 zanje še posebej priporočljivo.
Pri osebah, ki imajo oslabljen imunski sistem ali jemljejo imunosupresivna zdravila, bo lahko učinkovitost cepljenja nekoliko manjša.

Ne drži: Preboleli smo covid-19, zato se ni smiselno cepiti

Cepljenje proti covidu-19 je priporočljivo tudi za osebe, ki so prebolele covid-19. Raziskave kažejo, da cepljenje prebolevnikov dodatno okrepi imunski odziv in izboljša zaščito pred ponovno okužbo z virusom SARS-CoV-2. Cepljenje oseb, ki so prebolele covid-19, se lahko opravi takoj, ko mine obdobje izolacije. Ker so osebe še nekaj mesecev po preboleli bolezni zaščitene, se cepljenje lahko varno odloži do 6 mesecev od začetka bolezni (najbolje je cepljenje opraviti 1 – 6 mesecev po bolezni).
Dosedanji podatki kažejo, da za zaščito oseb, ki so v zadnjih 8 mesecih dokazano prebolele covid-19, zadostuje en odmerek cepiva proti covidu-19 (če oseba želi, lahko prejme tudi polno cepljenje). Če je minilo več kot 8 mesecev od začetka bolezni in prebolevnik še ni bil cepljen, prejme polno cepljenje.

Več:
– Cepljenje proti covidu-19

Ne drži: Razvoj cepiv je potekal nenavadno hitro, zato cepiva niso varna

Zaradi pandemije covida-19 in njenih uničujočih posledic na celoten svet je prišlo do največje mobilizacije raziskovalcev in farmacevtske industrije v zgodovini. Razvoj cepiva je bil močno pospešen.
Cepiva proti covidu-19 so bila preizkušena v kliničnih testiranjih, v katerih je sodelovalo več deset tisoč ljudi. Res je bila časovnica strnjena, vendar so bile izvedene vse potrebne faze preizkušanja varnosti in učinkovitosti, spremljanje in ocenjevanje varnosti cepiv pa se nadaljuje tudi sedaj, ko so cepiva že pridobila dovoljenje za promet in so v splošni uporabi. Pravila za registracijo cepiv so za vsa cepiva enaka, podatki o varnosti in učinkovitosti cepiv proti covidu-19 pa so enako verodostojni kot za druga cepiva.

Več o odobritvi cepiv in postopkih:
– O cepljenju proti covidu-19
– Postopek odobritve cepiv
– Kako se cepiva razvijajo, odobrijo in dajo v promet?
– Kakšni postopki se uporabljajo za razvoj in odobritev cepiv proti covidu-19
– Postopek ocenjevanja zdravila s strani Evropske agencije za zdravila

Ne drži: Cepiva se lahko vgradijo v našo DNK in jo spremenijo

Cepiva proti covidu-19 ne povzročijo spremembe človeškega genoma. Vse nukleinske kisline v cepivih (na osnovi mRNK, adenovirusov, plazmidov) obstanejo v celicah le začasno, toliko časa, da nastanejo proteini (antigeni), ki izzovejo imunski odgovor in sprožijo nastanek protiteles. Cepiva se torej v telesu kmalu razgradijo in ne spreminjajo človeške DNK.

Več o delovanju cepiv:
– Kako delujejo cepiva
– Delovanje cepiv
– Cepljenje proti covidu-19

Ne drži: Zaradi cepljenja smo lahko na testiranju pozitivni

Cepljenje proti covidu-19 ne more povzročiti pozitivnega rezultata PCR testa ali hitrega antigenskega testa, saj merita prisotnost virusa, v cepivu pa virusa
SARS-CoV-2 ni.

Več:
– Informacije o cepivih
– Cepljenje proti covidu-19

Ne drži: Pri pripravi cepiv proti covidu-19 niso uporabili preizkušenih tehnologij, zato so cepiva manj varna

Če bi želeli pripraviti “klasično” cepivo proti covidu-19,  bi potrebovali več let, da bi cepivo izdelali in ga proizvedli v zadostnih količinah. Ker je svet nujno potreboval cepivo, so bile za cepivo, ki naj bi ga v nekaj mesecih proizvedli v milijardnih odmerkih, izbrane nove tehnologije – klasični načini gojenja virusov in čiščenja njihovih sestavnih delov za pripravo cepiv so prezamudni, da bi bilo z njimi mogoče v nekaj mesecih pripraviti milijarde cepilnih odmerkov.
Prednost mRNA cepiv: Enostavna masovna proizvodnja, zelo čist produkt, velike možnosti modificiranja učinkov.

Več:
– Cepljenje proti covidu-19

Še več informacij boste našli tukaj.