Pogosta vprašanja o cepljenju proti covid-19

Ključnega pomena pri cepljenju bo predvsem naše zaupanje v varnost in učinkovitost cepiv. (foto: freepik.com)

Kako poteka cepljenje za osebe, ki so covid-19 že prebolele? Ali morajo tudi cepljene osebe v karanteno, če so bile v stiku z okuženim? Preberite nekaj odgovorov na pogosta vprašanja o cepljenju proti covid-19.

Po včerajšnjih podatkih, ki jih je objavila Vlada RS, je bilo v Sloveniji cepljenih s prvim odmerkom cepiva proti covid-19 dobrih 33 odstotkov oseb. Drugo dozo cepiva pa je do včeraj prejelo nekaj več kot 17 odstotkov. Stroka poziva, da se na cepljenje čim prej prijavite.

Na Nacionalnem inštituti za javno zdravje (NIJZ), pa strokovnjaki odgovarjajo na najpogostejša vprašanja. Nekaj smo jih zbrali:

Kdaj in kako se cepijo osebe, ki so že prebolele covid-19?

Podatki kažejo, da so osebe po prebolelem covidu-19 večinoma zaščitene več mesecev po okužbi in zelo redko pride do ponovne simptomatske okužbe znotraj obdobja 6 mesecev od začetka bolezni. Zato se pri osebah, ki so covid-19 prebolele, cepljenje lahko varno odloži do 6 mesecev po začetku bolezni.
V obdobju, ko je bilo cepiva zelo malo, je bilo priporočeno, da se cepljenje opravi čim bolj proti koncu tega 6-mesečnega obdobja. S strokovnega stališča se cepljenje lahko opravi, ko oseba ni več akutno bolna, se dobro počuti in je minilo obdobje izolacije. Zaradi predvidene zaščite po preboleli bolezni pa se cepljenje lahko opravi tudi z zamikom in ne takoj po preboleli bolezni.Cepljenje oseb, ki so prebolele covid-19, se lahko opravi samo z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 (ki ima sicer dvoodmerno shemo), priporočljivo v obdobju 6 mesecev od začetka bolezni, a najkasneje v obdobju 8 mesecev. Če je minilo več kot 8 mesecev od začetka bolezni, prebolevnik prejme polno cepljenje (dva odmerka cepiv Pfizer, Moderna ali Vaxzevria, oziroma en odmerek cepiva Janssen).

Ali morajo tudi cepljene osebe v karanteno, če so bile v stiku z osebo s covidom-19?

Cepljenje s cepivi Pfizer in Moderna poteka z dvema odmerkoma cepiva, zaščita se vzpostavi 7 dni (cepivo Pfizer) ali 14 dni (cepivo Moderna) po drugem odmerku. Cepljenje s cepivom Janssen poteka z enim odmerkom, zaščita se vzpostavi 14 dni po cepljenju. Ko je vzpostavljena zaščita, karantena ni potrebna v naslednjih šestih mesecih tudi, če ste bili v stiku z osebo s covidom-19.Cepljenje s cepivom AstraZeneca poteka z dvema odmerkoma, 21 dni po prvem odmerku karantena ni potrebna v naslednjih treh mesecih tudi, če ste bili v stiku z osebo s covidom-19. Prvemu odmerku sledi drugi čez 12 tednov. Po drugem odmerku se vzpostavi dodatna zaščita in v naslednjih 6 mesecih karantena ni potrebna.Če ste bili v visoko tveganem stiku z osebo s covidom-19 preden se je pri vas vzpostavila zaščita po cepljenju proti covidu-19, je potrebna karantena, ki se ne prekine, tudi, ko je zaščita vzpostavljena.

Ali se lahko udeležim cepljenja proti covid-19, če sem trenutno v karanteni?

Odhod na cepilno mesto ni izjema za prekinitev karantene. Cepljenje se naj prestavi na obdobje po zaključeni karanteni.

Imate vprašanje o cepljenju proti covid-19? Zastavite nam ga lahko v pogovorno okno, ki ga najdete na naslovnici portala ZAupokojence.si in poiskali bomo odgovor.