Vprašanje bralke: Vdovska pokojnina

Foto: freepik.com

Prejeli smo vprašanje bralke, ki jo zanima sledeče:

Pozdravljeni, zanima me, kdaj pripada vdovi razlika pokojnine po možu. Sem invalidsko upokojena in moja pokojnina je zelo majhna. Do sedaj so mi vedno govorili, da sem bila premlada, ko je mož umrl in da mi nič ne pripada. Sedaj sem stara 57 let. 

Za odgovor smo zaprosili Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz). Pojasnilo so:

Glede na to, da bralka ne navaja dovolj podatkov (podatkov o starosti in dopolnjeni  pokojninski dobi moža ob smrti, podatka o datumu smrti moža, podatkov o svoji starosti oziroma obstoju morebitne nezmožnosti za delo ob moževi smrti, dejstva, ali sta imela z možem otroke, ki bi bili po očetu upravičeni do družinske pokojnine), lahko posredujemo le splošno pojasnilo o pogojih za priznanje pravice do vdovske oziroma dela vdovske pokojnine.

Če bi bralka izpolnjevala tudi pogoje za pridobitev pravice do vdovske pokojnine, bi lahko po svoji izbiri uživala vdovsko ali pa invalidsko pokojnino. V primeru, da bi bilo zanjo to ugodneje, pa bi se ji poleg invalidske pokojnine lahko izplačevalo tudi 15 odstotkov vdovske pokojnine.

Za pridobitev pravice do vdovske pokojnine morajo biti izpolnjeni tako splošni pogoji na strani umrlega zavarovanca ali uživalca določenih pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja kot tudi posebni pogoji na strani vdove.

Če umrli še ni bil uživalec pravic iz obveznega zavarovanja, je moral do dneva smrti izpolniti pogoje za predčasno, starostno oziroma invalidsko pokojnino – njegova smrt se šteje kot nastanek I. kategorije invalidnosti.

Če je bil umrli  uživalec pravic, so pogoji na njegovi strani izpolnjeni, če je užival:

  • predčasno, starostno ali invalidsko pokojnino iz obveznega zavarovanja ali
  • pravice na podlagi invalidnosti iz obveznega zavarovanja.

Če je zavarovanec oziroma uživalec pravic umrl zaradi poškodbe pri delu ali poklicne bolezni, so pogoji na njegovi strani izpolnjeni, ne glede na to, koliko pokojninske dobe je dopolnil.

Glede na to, da ni znano leto smrti bralkinega moža, primeroma navajamo pogoje starosti za vdovo, ki so veljali v primeru, da bi njen mož umrl v letu 2013 (v letu uveljavitve sedaj veljavnega zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju). Predpisana starost vdove ob smrti moža za pridobitev pravice do vdovske pokojnine se postopno zvišuje od 53 let in 6 mesecev starosti v letu 2013 (po 6 mesecev na leto) do starosti 58 let, ki bo veljala od leta 2022 dalje).

Za pridobitev pravice do vdovske pokojnine morajo biti izpolnjeni tako splošni pogoji na strani umrlega zavarovanca ali uživalca določenih pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja kot tudi posebni pogoji na strani vdove. (foto: freepik.com)

Vdova bi v primeru smrti moža v letu 2013 pridobila pravico do vdovske pokojnine,

  • z dopolnitvijo določene starosti, če:
    • bi do smrti zavarovanca oziroma uživalca pravic dopolnila 53 let in 6 mesecev starosti,
    • če do smrti zavarovanca ali uživalca pravic še ni dopolnila 53 let in 6 mesecev starosti, dopolnila  pa je že 48 let in 6 mesecev, vendar šele po poteku čakalne dobe, ki je trajala do dopolnitve starosti 53 let in 6 mesecev.
  • ne glede na starost, če:
    • je bila do smrti zavarovanca ali uživalca pravic popolnoma nezmožna za delo ali je to postala v enem letu po njegovi smrti ali
    • ji je po smrti zavarovanca ali uživalca pravic ostal otrok ali več otrok, ki imajo pravico do družinske pokojnine po umrlem in do katerih ima dolžnost preživljanja;
    • je v času trajanja pravice do vdovske pokojnine (ob otrocih) postala popolnoma nezmožna za delo,  v tem primeru je obdržala pravico do pokojnine toliko časa, dokler je podana takšna nezmožnost;
    • je v času trajanja pravice do vdovske pokojnine  (ob otrocih) ali na podlagi nezmožnosti za delo dopolnila 53 let in 6 mesecev starosti, potem je to pravico obdržala trajno;
    • ji je v času uživanja pridobljena pravica do vdovske pokojnine (ob otrocih)  prenehala pred dopolnitvijo starosti 53 let in 6 mesecev, vendar po dopolnitvi 48 let in 6 mesecev starosti, jo je lahko ponovno uveljavila pri starosti 53 let in 6 mesecev; 
    • je (kot vdova) otroka umrlega zavarovanca ali uživalca pravic rodila najkasneje 300 dni po njegovi smrti.

Predlagamo, da bralka na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije naslovi vlogo za informacijo o izpolnjevanju pogojev za priznanje pravice do vdovske pokojnine, v kateri bo navedla zgoraj omenjene manjkajoče podatke.