Dedki in babice: Kje postaviti mejo pri vzgoji vnukov?

(foto: freepik.com)

Stari starši igrajo v otrokovem življenju zelo pomembno vlogo. Res je, da so na prvem mestu starši, a dedki in babice dodajo veliko vrednost v otrokovo življenje in odraščanje. Kako pa je z vzgojo vnukov? Do katere mere se lahko stari starši vključijo?

Dedki in babice naj ne vzgajajo

Težko je postaviti mejo. Sploh, če so otrokovi starši še zelo mladi, če so imeli njihovi starši pri odraščanju z njimi večje težave, če se je skrhalo zaupanje in podobno. Stari starši svoje otroke dobro poznajo, poznajo njihove slabosti, včasih pa tudi pozabljajo, da so ti odrasli in zato poskušajo vnuke vzgajati kar sami. A vendar to ni prav. Stari starši igrajo v otrokovem življenju zelo pomembno vlogo, a hkrati se morate zavedati, da tudi stransko.

A četudi je ta stranska, še ne pomeni, da ni pomembna. Je. Zelo. Vnuki upoštevajo pravila svojih staršev, po pomoč, po uteho, po zavetje pa zelo radi pridejo k svojim dedkom in babicam. Z veseljem sprejmejo njihovo razvajanje.

Ampak, to ni vedno lahko …

Če se stari starši vtikajo v vzgojo vnukov, če ne zaupajo njunim staršem, lahko naredijo veliko škodo. Kar koli je bilo, je bilo, sprijazniti se morajo z dejstvom, da so njihovi otroci odrasli in da so pri vnuku na prvem mestu. Oni vzgajajo, oni postavljajo pravila. Stari starši pa morajo ta pravila, četudi jim niso vedno po godu, upoštevati. Le tako bodo vzpostavili nek močan družinski krog, ki je za otroka zelo pomemben. In ga tudi veliko uči – pokaže mu, kaj je to zaupanje in spoštovanje. Če stari starši zaupajo in spoštujejo svoje otroke, torej starše svojih vnukov, jim bodo ti vračali enako. Vse to pa bodo spremljali tudi vnuki in se ob tem učili.

Stari starši igrajo zelo pomembno vlogo pri odraščanju svojih vnukov. (foto: freepik.com)

Kakšno vlogo imajo dedki in babice?

Zelo pomembno vlogo. Medtem ko so starši otroku na prvem mestu vzgojitelji in neka trdna opora skozi odraščanje, so stari starši lahko prijatelji, zavezniki. Odnos med babicami, dedki in vnuki je zato veliko bolj sproščen, vesel, prijateljski.

Spoštovanje pravil

Ni prav, če ne spoštujete pravil staršev svojih vnukov. Ni prav, če jim na skrivaj date čokolado, če je njihova mati izrecno povedala, da je ne smejo. S tem se vnukom ne boste prikupili nič bolj, le sporočili mu boste, da ni nujno upoštevati staršev. Morda pa boste s tem izgubili tudi zaupanje otrokovih staršev, to lahko privede do prepira, do nesoglasja. Privede lahko celo do tega, da vnuki ne bodo tako redno zahajali k vam, ker vam njihovi starši pač ne bodo zaupali. S tem, ko ne spoštujete pravil, mnenja, vzgoje nekoga drugega, ki je za to zadolžen, torej ne naredite nič dobrega. Če se z vzgojo ne strinjate, menite, da ni prava, se raje pogovorite, povejte svoje mnenje (a ne pred vnuki) in morda boste slišani.

Zlate niti lahko spletajo z vnuki le dedki in babice. (foto: Freepik.com)

Kako razvajati?

Če se sprašujete, kako potem razvajati vnuke, če ne s sladkarijami, s stvarmi, ki jih pri svojih starših ne smejo početi, je odgovor popolnoma preprost. S svojim časom, z zanimanjem zanje, z igro, s pogovorom.

V današnjem času so starši največkrat zelo zaposleni, stari starši lahko tukaj zelo priskočijo na pomoč. Z vnuki se lahko igrajo, berejo, se sprehajajo, gredo v kino, v gledališče, skupaj kuhajo, pospravljajo, popravljajo in še in še.

Starši naj vzgajajo, so otrokova opora, mu pomagajo pri odločitvah, so prvi v njegovem življenju, dedki in babice pa naj bodo velik dodaten plus v njegovem življenju. Prav pa je, da včasih oboji malce popustijo, tako starši kot tudi stari starši in se oboji zavedajo, da se s pogovorom, s kompromisi lahko reši veliko. Če le vsi delajo v dobro otroka.