ZPS pojasnjuje: Kakšna je razlika med ‘porabiti do’ in ‘uporabno najmanj do’

`Porabiti do´ in `uporabno najmanj do´. Poznate razliko? (foto: pixabay.com)

Septembra so pri Zvezi potrošnikov Slovenije izvedli spletno anketo, v kateri so spraševali, kako nakupujete hrano in kaj naredite z njenimi presežki. V spletni anketi so med drugim vprašali, ali poznate razliko med navedbo uporabno najmanj do´ inporabiti do´.

Kar 20 odstotkov vprašanih ne ve, kakšna je razlika, 8 odstotkov vprašanih pa meni, da je ni. Tudi tisti, ki razliko poznajo, večinoma ne vedo, na katerih izdelkih je en ali drug izraz.

Če je živilo označeno z `uporabno najmanj do´ (konzerve, moke, kaše, riž, suhe testenine, zamrznjena živila, trdi in poltrdi siri …), bo ob pravilnih pogojih shranjevanja (navedeni so na embalaži) uporabno tudi po navedenem datumu. Seveda moramo s svojimi čutili preveriti, da izdelek ni napihnjen, čudnega vonja ali okusa, plesniv ipd.

Če pa je živilo označeno z navedbo porabiti do´ (na primer sveže meso, ribe in mlečni izdelki), ga moramo po navedenem datumu zavreči, čeprav se nam morda zdi, da je še primeren za uživanje. Ni namreč nujno, da so patogeni organizmi vedno vidni na površini ali da jih bomo zaznali s svojimi čutili, tovrstne okužbe pa so med najbolj pogostimi in niso nedolžne. Izdelke, pri katerih je rok uporabe označen z navedboporabiti do´, moramo nujno hraniti tako, kot je navedeno na embalaži, le tako bodo živila res uporabna do zapisanega datuma. Po odprtju jih čim prej vrnemo v hladilnik in jih ne puščamo na pultu, saj se začnejo hitro kvariti, pojasnjujejo pri Zvezi potrošnikov Slovenije.