Za to hudo boleznijo vsak dan zboli 41 Slovencev

Simptomi, ki so najpogosteje povezani z zgodnjim rakom prostate, so pogosto uriniranje, slaboten ali prekinjen tok urina, bolečina ali pekoč občutek med uriniranjem in krvav seč. Foto: freepik.com

Rak je pomemben javnozdravstveni problem, na katerega tudi v času epidemije COVID-19 in po njej ne smemo pozabiti

Breme raka je v Sloveniji veliko. Iz leta v leto se povečuje: ker smo starejši, ker napredujemo pri odkrivanju in zdravljenju, ker smo tudi bolje osveščeni. Žal kljub izjemnemu napredku na področju preventive, zgodnjega odkrivanja in zdravljenja, v Sloveniji za rakom letno zboli približno 15.000 ljudi; umre jih 6.000. Od leta 2009 je rak v Sloveniji vodilni vzrok smrti pri moških, pri ženskah je na drugem mestu. Čeprav je več kot 60 % vseh zbolelih starejših od 65 let in rak velja za bolezen starejših, je rak v Sloveniji tudi vodilni vzrok prezgodnje smrti, saj povzroča okrog 44 % vseh smrti pred 65. letom starosti.

K sreči lahko nekatere rake preprečimo ali odkrijemo dovolj zgodaj. Zato je nujno, da kot družba in posamezniki naredimo vse, kar je v naši moči, da ljudje ne bodo zbolevali in umirali zaradi rakov, ki bi jih lahko preprečili ali odkrili zgodaj. Mednarodna agencija za raziskovanje raka pri Svetovni zdravstveni organizaciji ocenjuje, da lahko z upoštevanjem 12 enostavnih priporočil Evropskega kodeksa proti raku preprečimo okrog 40 % vseh smrti zaradi raka. Ta priporočila upoštevajmo tudi sedaj, v času epidemije COVID-19. Naj nas občutek, da je le-ta edina pomembna bolezen, ne uspava.

Še naprej skrbimo za zdrav življenjski slog z gibanjem, zdravo in uravnoteženo prehrano. Poskrbimo za primerno telesno težo in zaščito proti sončnimi žarki. Ne prepustimo se škodljivim razvadam kot sta kajenje in uživanje alkohola, saj povzročata bolezni, ki bi jih lahko povsem preprečili. Tobak je celo vodilni vzrok preprečljivih bolezni in smrti. V Sloveniji prav kajenje povzroča skoraj 15 % vseh novo ugotovljenih rakov. Ne pozabimo nase – če prejmemo vabilo na presejalne preglede v okviru državnih programov za zgodnje odkrivanje predrakavih ali rakavih sprememb ZORA, DORA in Svit, se nanj odzovimo. Včasih povabilo spregledamo, pozabimo, mislimo, da imamo toliko drugega, pomembnejšega dela – a kasneje je lahko prepozno. Zato postavimo sebe na prvo mesto in si vzemimo čas zase in svoje telo. Ne pozabimo tudi na svoje otroke. Lahko jih zaščitimo pred nekaterimi raki s cepljenjem. Zaščitimo jih lahko s cepljenjem proti rakom, ki jih povzročajo okužbe s človeškimi papilomavirusi (HPV) in hepatitisom B. Če pa posumimo na zgodnje znake raka, se ne prestrašimo. Ne odlašajmo z obiskom pri zdravniku. Za kakovostno življenje ni nikoli prepozno!

V Sloveniji v zadnjih letih vsak dan raka na novo odkrijemo pri povprečno 41 Slovencih in Slovenkah. Diagnostika in zdravljenje raka sta v Sloveniji potekala in bosta še naprej potekala varno in neprekinjeno tudi v času epidemije COVID-19 in po njej, saj je prav zgodnje odkritje in zdravljenje raka tisti dejavnik, ki ključno doprinese k večjemu preživetju bolnikov. Opolnomočimo sebe in druge – da bomo lahko čim bolj kakovostno živeli čim dlje.

Avtorica prispevka: dr. Tina Bregant, dr. med., spec. pediatrije, spec. fizikalne in rehabilitacijske medicine, državna sekretarka, Ministrstvo za zdravje