Vprašanje bralke: Kdaj se lahko upokojim?

Foto: freepik.com

Prejeli smo vprašanje bralke, ki jo zanima sledeče:

Letos maja bom stara 58 let, oktobra pa bom imela 40 let delavne dobe.  
Imam 2 otroka. Zanimajo me pogoji za upokojitev.

Za odgovor smo prosili Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz), ki so pojasnili sledeče:

Glede na to, da bralka ne navaja natančnih podatkov (datuma rojstva in dopolnitve 40 let pokojninske dobe in dejstva, ali bo celotna pokojninska doba predstavljala t. i. pokojninsko dobo brez dokupa), je odgovor podan v okviru razpoložljivih podatkov.

V skladu s 27. členom veljavnega zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (v nadaljevanju ZPIZ-2) zavarovanec oziroma zavarovanka lahko uveljavi pravico do starostne pokojnine, če je dopolnil/a 60 let starosti in 40 let pokojninske dobe brez dokupa.

Pokojninsko dobo brez dokupa ZPIZ-2 opredeljuje kot obdobje obvezne vključitve v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, obdobje prostovoljne vključitve v obvezno zavarovanje oziroma dokupljene zavarovalne dobe do 31. 12. 2012, ko so bili prispevki dejansko plačani, obdobja opravljanja kmetijske dejavnosti in obdobja delovnega razmerja v tujini, vendar brez dokupa pokojninske dobe po 1. 1. 2013.

Kakšni so pogoji za upokojitev? (foto: freepik.com)

V primeru, da pokojninska doba bralke v celoti predstavlja pokojninsko dobo brez dokupa oziroma bo izpolnila pogoj dopolnjenih 40 let pokojninske dobe brez dokupa, se ji starostna meja 60 let za pridobitev pravice do starostne pokojnine lahko zniža za dva otroka za 16 mesecev, kar pomeni, da bi se ji starostni pogoj znižal na 58 let in 8 mesecev, kar bi dopolnila v mesecu januarju 2022. Če bi bralka namesto znižanja starostne meje zaradi dveh otrok raje uveljavila dodatni odmerni odstotek pri odmeri starostne pokojnine, ki za dva otroka znaša 2,72 %, pa bi morala starostno pokojnino uveljaviti šele ob dopolnitvi 60 let starosti. V tem primeru bi ob nadaljnji vključenosti v obvezno zavarovanje za polni delovni čas po dopolnitvi starosti 58 let in 8 mesecev (z znižanjem starostne meje za 16 mesecev) lahko uveljavila izplačilo 40 % starostne pokojnine, ob dopolnitvi 6o let starosti pa bi uveljavila pravico do starostne pokojnine in ob tem dodatni odmerni odstotek za otroke. Glede na to, da bi bralka pogoje za starostno pokojnino z znižanjem starostne meje zaradi skrbi za otroke izpolnila že pri starosti 58 let in 8 mesecev, bi se ji pokojninska doba brez dokupa, dopolnjena od takrat dalje, pa do uveljavitve pravice do starostne pokojnine, vrednotila ugodneje, to pomeni, da bi bilo eno leto takšne pokojninske dobe ovrednoteno s 3 % (namesto z rednim odstotkom, ki za zavarovanko znaša za eno leto 1,36 %), za šest mesecev takšne ugodneje vrednotene pokojninske dobe pa odmerni odstotek znaša 1,5 %. 

Treba je še pojasniti, da zavarovanka, ki dopolni 60 let starosti in 40 let pokojninske dobe, ki ne predstavlja v celoti pokojninske dobe brez dokupa, lahko uveljavi le pravico do predčasne pokojnine. Starostni pogoj za pridobitev pravice do predčasne pokojnine se ne more znižati na nobeni podlagi (torej niti zaradi skrbi za otroke). Najprej se predčasna pokojnina odmeri glede na dopolnjeno pokojninsko dobo od pokojninske osnove, tako kot starostna pokojnina, potem pa se za vsak mesec manjkajoče starosti do 65 let starosti zniža za 0,3%, kar pri uveljavitvi pravice do predčasne pokojnine s 60 leti starosti pomeni trajno zmanjšanje pokojnine za 18%. 

IMATE TUDI VI VPRAŠANJE V ZVEZI S pokojnino in upokojitvijo? ZASTAVITE NAM GA LAHKO KADARKOLI V POGOVORNO OKNO, KI GA NAJDETE NA NASLOVNICI PORTALA ZAUPOKOJENCE.SI IN POSKUŠALI BOMO POISKATI ODGOVOR.