Ocvrti krompirjevi svaljki “Kifeljčki”, hrustljavo ocvrto krompirjevo testo. Okus, ki me vrne v otroštvo, ko je mama za kosilo pripravila kifeljčke z golažem. In sva s sestro z veseljem pomakali te kifeljčke v slasten golaž.
Potrebujemo (za 4 osebe kot priloga):
800gr rumenega krompirja, sol, 250gr moke (polovico bele, polovico ostre), 1 jajce, 1 žlica olja, ostra moka za posip, olje za cvrtje
Krompir olupimo, narežemo na kocke, solimo in skuhamo. Odcedimo. Še vročega pretlačimo skozi stiskalnik za krompir na pomokano delovno površino. Malce ga ohladimo.
Dodamo moko, ščepec ali dva soli, olje ter jajce.
S prsti dobro premešamo. Če se nam zdi masa preveč lepljiva, dodamo še malce ostre moke, vendar ne pretiravamo.
Iz dobljene mase na pomokani deski ročno zvaljamo dolge svaljke debeline za en prst, iz katerih narežmo krajše svaljke, ki jih oblikujmo v črko U. Seveda pa lahko svaljke narežemo tudi na manjše blazinice in prihranimo oblikovanje, če le -tega nismo vešči.
Ko imamo vse svaljke oblikovane, jih posujemo z ostro moko.
Lahko pa jih povaljamo v koruznem zdrobu; tako bodo še bolj hrustljavi.
V ponvi segrejemo olje. Kifeljčke cvremo približno 6-8 minut (3-4 minute na vsaki strani) in jih postrežemo z golažem, zrezki v omaki, sirovo omako, paradižnikovo omako, …
Kifeljčki po mojem receptu so znotraj mehki, z okusom po krompirju, zunanja plast pa je hrustljava in zlato rjave barve. Če imate raje bolj kompaktne, dodajte še največ 100gr moke.
Fotografije postopka boste našli tukaj.
Več o meni
“V prvi vrsti sem mama. Takoj za tem pa z vsem srcem in dušo predana
kuhinji. Obožujem mešanico slovensko italijanskih jedi, ki jim dodam osebno noto. Torej njoki, pašte, pizze, lazanje, narastki, mesne jedi, veliko zelenjave in veliko užitkov v kuhinji. Sladice. Predvsem sladke, kremne, sadne in pa seveda slovenske tradicionalne.
Že kot majhna deklica sem se navdušila nad ustvarjanjem in delom v kuhinji.
S pomočjo pručke sem dosegla delovni pult, kjer sem mesila testo in najprej oblikovala piškote.
Žilico za delo v kuhinji sem podedovala po babici, Prekmurki. In seveda sem zgled dobila pri mami.
Sem samouk in globoko v srcu upam, da se mi bo želja po tem, da bi kuhala v restavraciji ali domači gostilni nekoč izpolnila.
Sledim svojim željam. Zato sem začela s svojim kulinaričnim blogom. Za začetek.
Sledite mi lahko tudi vi!
Na Facebook-u pa sem pred leti ustvarila kulinarično skupino “Kuhamo z
ljubeznijo & Sladko Slane Brbončice” v kateri je že skoraj 27.000 članov in kjer se dnevno družimo z objavami jedi in izmenjavo receptov.” Najdete nas tukaj.
Mojo stran z recepti pa si lahko pogledate tudi tukaj.