Izredna denarna socialna pomoč

Foto: Pixabay.com

Kdo in kdaj lahko zaprosi za izredno denarno socialno pomoč? Preberite v prispevku.

Poleg denarne socialne pomoči v Sloveniji lahko tisti, ki potrebuje pomoč za kritje izrednih stroškov, zaprosi tudi za izredno denarno socialno pomoč. Ta se lahko dodeli v obliki enkratnega denarnega zneska ali pa za obdobje od treh do šestih mesecev.

Preberite, kaj je izredna denarna socialna pomoč in kdo lahko zanjo zaprosi.

Izredna denarna socialna pomoč je namenjena za kritje izrednih stroškov, ki so vezani na preživljanje in jih z lastnim dohodkom ali lastnim dohodkom družine ni mogoče pokriti. Namenjena je tudi v primeru, če se oseba ali družina iz razlogov, na katere ni imela vpliva, znajde v položaju materialne ogroženosti.

Dodeli se v obliki enkratnega zneska ali za obdobje od 3 do 6 mesecev.

Višina

  • na mesec: največ 402,18 evrov za samsko, delovno neaktivno osebo (cenzus za samsko osebo) ali največ 1.106,00 evra za družino (na primer za štiričlansko družino z dvema šoloobveznima otrokoma in brez zaposlitve).
  • v koledarskem letu: največ 2.010,9 evra za samsko, delovno neaktivno osebo (5-kratnik cenzusa) ali največ 5.530,00 evra za družino (na primer za štiričlansko družino z dvema šoloobveznima otrokoma in brez zaposlitve), pri čemer se lahko 3-kratnik cenzusa dodeli le za namen potresa, poplave, ujme, drugih naravnih nesreč in višje sile, 2-kratnik cenzusa pa za npr. poračun elektrike, nakup pralnega stroja, štedilnika, drv (ogrevanje) in podobno (ne za poplačilo dolgov).
Izredna denarna socialna pomoč je namenjena za kritje izrednih stroškov, ki so vezani na preživljanje in jih z lastnim dohodkom ali lastnim dohodkom družine ni mogoče pokriti. (foto: Pexels.com)

A, pozor!

Po prejetju izredne socialne pomoči ste dolžni predložiti dokazilo o namenski porabi v roku 45 dni po prejetju izredne denarne socialne pomoči oziroma najkasneje ob vložitvi nove vloge za izredno denarno socialno pomoč, če novo vlogo vložite pred potekom roka 30 dni. Pomoč je treba porabiti v roku 30 dni od prejema.

Če dokazila o namenski porabi v postavljenem roku ne predložite ali pa se iz dokazil ugotovi, da pomoč ni bila namensko porabljena ali ni bila porabljena v roku 30 dni od prejemane morete uveljaviti nove izredne denarne socialne pomoči 14 mesecev po mesecu prejema pomoči, razen v primeru vložitve nove vloge za izredno denarno socialno pomoč zaradi naravne nesreče ali višje sile.

Če prejete pomoči ne porabite v celoti za namen, za katerega vam je bila dodeljena, morate ostanek sredstev vrniti v proračun v roku 15 dni po porabi sredstev, drugače se šteje da namenska poraba ni bila dokazana.

Imate vprašanje v zvezi z izredno denarno socialno pomočjo? Zastavite nam ga lahko kadarkoli v Pogovorno okno, ki ga najdete na naslovnici portal ZAupokojence.si in poskušali bomo poiskati odgovor.