Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) ves čas spremljajo dogajanje v zvezi z izbruhom novega koronavirusa in objavljajo aktualne in ključne informacije ter priporočila za zaščito zdravja.
»V Vuhanu na Kitajskem so decembra 2019 zaznali več primerov pljučnic. Pri bolnikih so izključili številne običajne povzročitelje pljučnic oz. respiratornih okužb in potrdili okužbo z novim koronavirusom. Nov koronavirus so poimenovali SARS-CoV-2, bolezen, ki jo virus povzroča pa COVID-19. Bolezen se kaže z vročino, kašljem in občutkom pomanjkanja zraka, kar je običajno za pljučnico,« pojasnjujejo pri NIJZ.
Kaj je koronavirus?
Koronavirus povzroča virusno bolezen, ki se kaže s simptomi, podobnimi gripi. Pri približno 80 odstotkih okuženih poteka v lažji obliki, pri 20 odstotkih pa naj bi bil potek bolezni težji. Ocenjuje se, da je smrtnost pri okužbi približno dva odstotna.
Simptomi koronavirusa so: povišana telesna temperatura, glavobol, izcedek iz nosu, kašelj, težave z dihanjem, slabo počutje in bolečine v mišicah.
Prenos virusa
Virus se prenaša kapljično s kašljanjem ali kihanjem (varna razdalja je vsaj meter in pol) ali s tesnejšim stikom z okuženo osebo.
Rizične skupine
Najbolj ogroženi so starejši ljudje in tudi tisti, ki imajo slabši imunski sistem, imajo določene zdravstvene težave, kot na primer sladkorno bolezen, rakavo obolenje, bolezni srca.
Preventiva
Da bi preprečili širitev koronavirusa, upoštevajte sledeče nasvete: redno in natančno umivajte roke, kašljajte v rokav, izogibajte se zaprtih prostorov, kjer se zadržuje veliko ljudi, redno zračite stanovanje.
Pri NIJZ pa svetujejo še, da se izogibate tesnih stikov z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni., se ne dotikate oči, nosu in ust, v primeru, da zbolite, ostanete doma, v primeru, da voda in milo nista dostopna, za razkuževanje rok uporabite namensko razkužilo za roke. Vsebnost alkohola v razkužilu za roke naj bo najmanj 60 odstotkov. Razkužilo za roke je namenjeno samo zunanji uporabi. Sredstva za čiščenje/razkuževanje površin niso namenjena čiščenju/razkuževanju kože.
“Glede na trenutno epidemiološko situacijo splošna uporaba zaščitnih mask ni potrebna,” poudarjajo pri NIJZ.