Kolagen kot prehransko dopolnilo: Ali res deluje?

(foto: freepik.com)

Ali je kolagen kot prehransko dopolnilo le zavajanje potrošnikov ali res pomlajuje, ohranja zdrave sklepe in kosti? Preverite.

Pri Zvezi potrošnikov Slovenije so prejeli vprašanje o kolagenu kot prehranskemu dopolnilu.

Rada bi izvedela več o kolagenu v prehranskem dopolnilu. Oglašuje se kot živilo, ki pomlajuje, je vir mladosti, zdravi in gosti lase, ohranja zdrave sklepe in kosti, je dober za imunski sistem, ohranjanje vida ipd. Je kaj od tega res ali so te navedbe le zavajanja potrošnika?

Na vprašanje so odgovorili:

Kolageni so beljakovinske molekule, povezane v tkiva vlaknaste strukture, ki dajejo oporo, prožnost in/ali trdnost koži, mišicam, kitam in hrustancu, kostem, zobnemu dentinu, očem in drugim organom v telesu. V hrani je kolagen le v živilih živalskega izvora (meso, ribe, jajca).

Gradniki beljakovin v našem telesu so aminokisline. Med prebavo rastlinskih in živalskih beljakovin v hrani se proteinske oziroma beljakovinske molekule razgradijo do osnovnih molekul aminokislin, ki preidejo iz črevesja v telo.

Vsa živalska in rastlinska živila vsebujejo proteine in s tem aminokisline. Torej, osnovne gradbene enote za proizvodnjo telesu lastnih kolagenskih vlaken. Pri tem pa je pomembno vedeti, da za sintezo/tvorjenje kolagenskih vlaken v človeškem telesu celice potrebujejo tudi vitamin C.

Oglasi torej zavajajo potrošnika, saj mora kolagenska vlakna v našem telesu telo proizvajati samo, iz aminokislin, ki so v zaužiti hrani.

Za ohranjanje zdravega kolagenskega tkiva našemu telesu najbolj pomagajo raznovrstna in uravnotežena prehrana, gibanje in izogibanje slabim navadam, kot so kajenje, premalo spanca, preveč alkohola in tudi prekomerno sončenje.

Vir prispevka: ZPS/Avtorica: Marjana Peterman