Pomembno: To morate vedeti, če dvigujete denar na bankomatih v tujini

Previdno pri dvigovanju denarja na bankomatih v tujini. (foto: freepik.com)

Preberite si zelo pomembna dejstva, ki jih morate poznate, če dvigujete denar na bankomatih v tujini. Privarčujete lahko kar nekaj evrov.

Pri Zvezi potrošnikov Slovenije so pripravili prispevek z nasveti, ki jih je dobro poznati, če se odpravljamo na potovanje v tujino. Med drugimi tudi nasvete, ki jih je dobro upoštevati, če dvigujemo denar na bankomatih.

Za dvig znotraj evroobmočja boste svoji banki plačali enako nadomestilo kot doma. Dvigi na bankomatih bank, ki imajo v tujini svoje podružnice (Intesa Sanpaolo, NLB, Sparkasse, Unicredit), so za njihove komitente z debetno kartico brezplačni.

Provizija za dvig v evrskem območju v povprečju znaša 50 centov, zunaj območja pa je občutno višja. Premislite, kje, v kakšni višini in kako pogosto boste opravili dvig, da bo skupni strošek provizij(e) najnižji. Nekatere banke zaračunajo fiksno nadomestilo, druge določen odstotek dviga (z minimalnim nadomestilom), v vsakem primeru se vam splača opraviti manj dvigov za nekoliko višje zneske.

Gotovine nikoli ne dvigujte s kreditnimi karticami (velja tudi za Diners). Nadomestila so namreč zelo visoka, tudi deset evrov in več za višje zneske. Gotovino dvigujte z debetno kartico: nadomestila znotraj evroobmočja so enaka kot doma, drugje pa so višja, od nekaj evrov naprej.

V tujini se izognite močno razširjenim bankomatom Euronet (in drugim), ki (“tujim”) karticam zaračunavajo dodatna nadomestila, na kar morate biti opozorjeni med postopkom in ga lahko prekinete. Če se zgodi, da drugih “brezplačnih” bankomatov ni, primerjajte in izberite “cenejšega”.

V državi zunaj evroobmočja pri dvigih na bankomatih in plačilih s karticami na POS-avtomatih praviloma (preverite posebno opozorilo spodaj) izberite možnost “lokalna valuta” oziroma “brez konverzije”. To pomeni, da bo uporabljen tečaj vaše banke in ne lastnika bankomata ali banke trgovca, kar je praviloma za vas bolj ugodno. Pritožbe glede dvigov v tujih valutah še vedno dobivamo vsako leto, zato na to še posebej opozarjamo. O strošku menjave pri dvigu na bankomatu in plačilu s kartico vas bo z SMS obvestila vaša banka – ne gre za dodatna nadomestila, temveč za transparentno informiranje o morebitnih pribitkih na referenčni tečaj ECB (menjalni tečajiMastercarda in Vise so različni in se dnevno spreminjajo).

Če dvigujete v tuji valuti, morate prišteti še stroške konverzije.. (foto: freepik.com)

Če imate katero od tujih spletnih bank, ki določeno število dvigov zagotavlja brezplačno ali pa so brezplačni dvigi do določenega zneska, jo lahko uporabite tudi v tujini. Če dvigujete v tuji valuti, morate prišteti še stroške konverzije. A pozor, tudi te banke niso “imune” na dodatna nadomestila lastnikov bankomatov, o čemer smo pisali malo prej. Da se izognete prepogostim dvigom in stroškom, plačujte s kartico, kjer je to mogoče.

Posebno opozorilo: Lastniki bankomatov spreminjajo besedilo, kjer izberete možnost “brez konverzije”. Pozorno preberite besedilo. Dobili smo namreč obvestilo potrošnika, ki je na bankomatu na Hrvaškem izbral možnost “brez konverzije”, a s tem zavrnil tečaj Mastercarda (oziroma svoje banke) in izbral tečaj banke lastnika bankomata, kar je bilo bistveno manj ugodno. Vaš cilj je zavrniti tečaj lastnika bankomata. Pomembno je, da zavrnete konverzijo lastnika bankomata (in ne svoje banke oziroma izdajatelja kartice).

Vir prispevka: Zveza potrošnikov Slovenije