Kupujete žar? Preberite nasvete, ki vam bodo nakup olajšali

Sezona piknikov je tu. (foto: freepik.com)

Na voljo so v vseh mogočih velikostih in oblikah, a kupujemo jih za enak namen: pečenje ali kuhanje na prostem, po možnosti na čim bolj prvinski način. Kakšnega izbrati? Preberite odlične nasvete.

Pri Zvezi potrošnikov Slovenije so pripravili izčrpen prispevek o žaru. Kakšnega izbrati, kako se razlikujejo, na kaj morate biti ob nakupu pozorni …

Že res, da lahko žar kupite kar spotoma, na bencinski črpalki, in ga po uporabi zavržete, a to kuharskih mojstrov in zahtevnejših jedcev zagotovo ne bo navdušilo. Če želite nekaj več, si je treba vzeti čas, preveriti ponudbo na različnih koncih in izbrati model, ki bo najbolje odgovoril na tri vprašanja: kaj boste pekli (in kuhali), kje in kako pogosto boste to počeli ter za koliko ljudi boste običajno pripravljali hrano.

Žar na oglje za ljubitelje arome po dimu

Prvo sito je zagotovo vrsta žara. Ljubitelji pristnega z dimom preplavljenega okusa, ki si lahko za pripravo vzamejo nekaj več časa, bodo zagotovo posegli po žaru na oglje. Na splošno so cenejši, pečenje poteka pri višjih temperaturah, a boste morali redno skrbeti za zalogo oglja.

Pri uporabi žara na oglje so pomembne izkušnje, saj je že samo prižiganje in doseganje ravno pravšnje temperature naloga, ki so ji kos le izkušeni mojstri.

Priprava, preden na rešetke položite prvi kos hrane, je bistveno daljša, med pečenjem imate manj možnosti za nadzor temperature, na koncu pa se boste morali kar resno potruditi, da boste žar dobro očistili.

Pri uporabi žara na oglje so pomembne izkušnje. (foto: pixabay.com)

S plinskim žarom podobno kot v kuhinji

Žar na oglje je na splošno najbolj priljubljen na piknikih, saj ne zahteva uporabe težke plinske jeklenke. Na domačih terasah in letnih kuhinjah, še posebej v gosteje naseljenih soseskah, pa ga je že dodobra izrinil plinski žar.

Priprava hrane na njem je preprosta in hitra, pravo temperaturo boste dosegli prej kot v desetih minutah. Plinski žari ponujajo vrsto možnosti za raznoliko kuhanje in pečenje, odmerjanje toplote je enako preprosto kot pri plinskih štedilnikih.

Poleg tega je čiščenje hitrejše, saj se ni treba ubadati s pepelom in ostanki oglja.

Kuhanje in pečenje na plinskem žaru je podobno kot na običajnem štedilniku, zato boste morda pogrešali vonj in okus “pravega” žara. Malce sicer lahko pomaga pečenje nad kamni iz lave ali z uporabo uparjevalnika, če ga žar ima, a vseeno se odsotnost dima, ki se dviga z žarečega oglja, pozna pri okusu.

Plinski žari so večji, težji in zahtevajo veliko prostora za shranjevanje. Malce zoprna je tudi uporaba prav nič privlačne plinske jeklenke – seveda je jasno, da je za vsak primer pri roki dobro imeti rezervo.

Pri izbiri bodite pozorni na število gorilnikov. Načeloma velja, da so žari z dvema gorilnikoma dovolj za pripravo hrane za štiri do šest oseb, tisti s šestimi pa celo za 18 oseb. Večje lahko mirno uporabite za pripravo manjših količin hrane, saj lahko prilagajate število aktivnih gorilnikov.

Pokrov nad rešetko oziroma ploščo ima večina plinskih žarov, omogoča pa več načinov priprave hrane. Poleg pečenja na žaru boste s pokrivanjem lahko še pražili in dušili, celo pekli kolače, pri čemer je priporočljiva uporaba stranskih gorilnikov namesto spodnjih. 

Plinski žari so večji, težji in zahtevajo veliko prostora za shranjevanje. (foto: freepik.com)

Električni najbolj priročen za balkone

Med dve glavni vrsti žarov namenoma nismo uvrstili električnih, ki lahko pridejo prav, če imate zadrego s prostorom, a si občasno zaželite peke na prostem – lahko tudi na balkonu ali majhnem vrtu. Nekatere modele lahko uporabite tudi v notranjosti in s tem razširite raznolikost vsakdanje kuhe. Le vtičnica mora biti dovolj blizu, pa bo plošča čez nekaj minut že razgreta.

Uporaba električnega žara je najdlje od tradicionalne peke na žaru. Hrana nima nobenega okusa po dimu, je pa res, da je lahko hitro pripravljena, tudi čiščenje je precej preprosto. Uporaba vendarle zahteva nekaj previdnosti, električni priključki morajo biti dovolj stran od vode in drugih tekočin.

Električni žari so razmeroma poceni, a v tem primeru bo hrana pogosto neenakomerno pečena, za kakovostne modele (ki se ponašajo tudi s praktičnimi dodatki, kot je pokrov) pa boste odšteli tudi več kot 200 evrov. 

Še več koristnih informacij boste našli na spletni strani Zveze potrošnikov Slovenije.

Vir prispevka: Zveza potrošnikov Slovenije