Tisti, ki skrbijo za hudo bolnega svojca pogosto pozabijo nase. Pozabijo na svoje psihično in fizično zdravje. Vse se vrti okrog nege in podpore bolniku.
Resnična zgodba o negi hudo bolne sestre
»Zadnje tedne njenega življenja sem skrbela zanjo. Nisem je hotela pustiti v bolnišnici, tudi njena želja je bila, da umre doma. Vedno sva bili skupaj, tudi živeli sva skupaj. Nisva imeli druge družine. Ko je izvedela, da ima raka in ko se je stanje zelo poslabšalo, sem skrbela zanjo dan in noč. Bilo je zelo naporno, a takrat ne misliš na to. Nisem čutila ne bolečin in ne utrujenosti. Vse se je vrtelo okrog nje in lajšanja njenih bolečin. Trpela je. Ko je za vedno zaprla oči, sem svoje misli spet usmerila vase. Po nekaj tednih, ko sem si le odpočila, so se pričele bolečine v kolenih, v križu. Pojavili so se tudi znaki depresije. Morala sem poskrbeti zase, pred mano je bila dolga pot okrevanja …«
Tončka, 76 let
Če skrbite za bolnega svojca, ne pozabite nase
Tudi v Sloveniji je mnogo oseb, ki skrbijo za hudo bolne svojce, ki skrbijo zanje dan in noč ter jim pomagajo lajšati bolečine v zadnjih dneh njihovega življenja. In pogosto se zgodi, da negovalci pozabljajo nase, na svoje zdravje, na svoje potrebe. Tudi zato so pri njih pogosto prisotni čustveni in fizični stres.
Kakšni so znaki, ki nakazujejo, da ste v stresu?
Če pri sebi opazite naslednje znake, se o tem posvetujte s svojim zdravnikom: ste zelo zaskrbljeni in preobremenjeni, vas muči nespečnost, ste ves čas utrujeni, izgubljate telesno težo, ste čustveno labilni, se brez razloga zelo razjezite, ste žalostni in pogosto jokate, vas mučijo glavoboli, izgubili ste zanimanje za dogajanje okrog sebe.