Kakovostna zdravstvena oskrba je tista, ki dosledno dosega izide zdravljenja, ki so primerljivi s standardi in najboljšimi praksami, ob upoštevanju temeljnih načel kakovosti, kot so uspešnost, varnost, učinkovitost, pravočasnost, enakopravnost in osredotočenje na pacienta. Magistrom farmacije v lekarnah je osredotočanje na pacienta eden najpomembnejših vidikov kakovosti. »S strokovnim svetovanjem, izobraževanjem in ozaveščanjem pacientov o pravilni rabi zdravil ter optimizacijo terapije v sodelovanju z zdravniki in drugimi zdravstvenimi delavci farmacevti prispevajo k zagotavljanju kakovostne in varne zdravstvene obravnave,« je povedala dr. Alenka Kovačič, koordinatorica za kakovost pri Lekarniški zbornici Slovenije. Svetovni dan kakovosti se obeležuje vsako leto drugi četrtek v mesecu novembru z namenom ozaveščanja o pomenu kakovostnega dela in zagotavljanja kakovosti v vsakdanjem življenju.
Z osredotočenostjo na pacienta do kakovostne terapije
Poleg svetovanja ob izdaji zdravil so magistri farmacije pacientom v lekarnah na voljo tudi za poglobljeno svetovanje. S storitvijo pregled uporabe zdravil farmacevti neposredno vplivajo na izboljšanje z zdravjem povezane kakovosti življenja, in sicer z odpravljanjem morebitnih težav pri zdravljenju z zdravili, z izboljšanjem načina uporabe zdravil in seznanitvijo pacienta o svojih zdravilih. Magister farmacije po pogovoru s pacientom izdela tudi osebno kartico zdravil, ki je pacientu v pomoč pri razumevanju poteka zdravljenja.
Pacienti z večjim številom zdravil, zapletenim režimom uporabe zdravil in zdravili z velikim tveganjem za neželene dogodke so upravičeni tudi do farmakoterapijskega pregleda v ambulanti farmacevta svetovalca. Pri farmakoterapijskem pregledu je pomembno sodelovanje farmacevta in zdravnika v prepoznavi težav povezanih z zdravili ter ukrepih za njihovo preprečevanje ali razreševanje.
Storitvi pregled uporabe zdravil in farmakoterapijski pregled sta del sodobne lekarniške storitve – brezšivne skrbi. Brezšivna skrb omogoča neprekinjeno preskrbo pacienta z zdravili in farmacevtsko obravnavo pri prehajanju med različnimi ravnmi zdravstvenega varstva ter s tem močno prispeva k kakovostni zdravstveni obravnavi.
V sodobni lekarniški farmaciji, usmerjeni na pacienta, farmacevti s svojo strokovnostjo, dostopnostjo in svetovanjem prispevajo k izboljšanju zdravja in kakovosti življenja pacientov. Z zavedanjem pomembnosti sodelovanja in komunikacije s pacienti so magistri farmacije v lekarnah vedno na voljo za vprašanja, ki jih imate v povezavi z zdravili in njihovo pravilno uporabo.